Adventi Bazár

Tartalomjegyzék

Add tovább! 2023-as Adventi bazár tapasztalatok

 

Az Iskolai Bazár szervezése minden évben az éppen aktuális  2. osztály feladata. A bazár megrendezését két főszervező koordinálta, illetve az osztályból választottunk koordinátorokat az egyes részfeladatoknak is. A két főszervezőhöz futottak be a kérdések a koordinátoroktól, akik az adott részfeladatra jelentkező segítő szülőkkel tartották a kapcsolatot. A szervezést már október legelején elkezdtük a koordinátorok kijelölésével (célszerű az október eleji szülőin megejteni).

Ha megvan a terv, hogy kb. mit és hol szeretnénk, érdemes az osztálytanító segítségét kérni, hogy a csütörtökönkénti tanári konferencián tájékoztatást adjon ezekről. Így ha valami ellenvetés van, időben kiderül. Szintén itt lehet megkérni a tanárokat, hogy a termek legyenek viszonylag tiszták az ünnep előtt.


KÖZÖS ISKOLAI VÁLLALÁSI TÁBLÁZAT

Amint nagyjából megvan, hogy mit szeretnétek, érdemes elkészíteni és megosztani az iskolai vállalási fájlt a hírlevélben és a szülői körön keresztül is. Lassan telnek a sorok, többször kell presszionálni a népeket, hogy jelentkezzenek. Kritikus pont a berendezés/elpakolás, dekoráció és a kézműves asztal. Végül persze minden megoldódik – olyan waldorfosan… 😊
2023-as vállalási táblázat: LINK


ÁRUSOK

Az első és legfontosabb feladat az árusok toborzása, mert a számuk meghatározza, hogy hány terem/emelet szükséges a bazárhoz. Fontos, hogy a Waldorf testvérintézményeket is időben értesítsük (ovik, gimi… LINK ) és az iskolai hírlevél mellett (amit sajnos sokan nem olvasnak) a szülői körön keresztül is terjesszük a hírt. Az asztal és áramigény mellett fontos rákérdezni a jelentkezési lapon, hogy milyen jellegű termékeket árulnak, és ezt az osztálytanítóval jóváhagyatni. Hívjuk fel a figyelmet, hogy puska, kard, tank (!), egyéb agresszív dolgok, szuperhősös, szupermodelles és hasonló témájú dolgok nem árusíthatók. Irk Attilának kell azoknak az árusoknak a rendszámát elküldeni, akik be akarnak hajtani a vásár idejére és ő leadja az Ipari Park portáján.

Jelentkezési lap: LINK

Habár október végi jelentkezési határidőt adtunk az árusoknak, nagyon sokan csak ez után jelentkeztek, így a tényleges teremkiosztás sokat módosult. Eredetileg csak az első emeletet akartuk megnyitni, mert az elején gyér volt az érdeklődés, azonban november első felében még sokan jelentkeztek, így kiderült, hogy meg kell nyitni két termet a másodikon is. Összesen kb. 60 árus volt, külsősöket is befogadtunk. Szerencsére azt az elején tisztáztuk, hogy bent rendezzük meg a bazárt. November végén már nagyon hideg, kellemetlen idő tud lenni.

Sok egyedi igény merült fel az elhelyezkedést illetően (ki akar ki mellett lenni, emelet/földszint preferencia, Waldorf intézmények egymás mellé, stb.), illetve arra is figyelni kellett, hogy egy terembe ne kerüljenek azonos portékát árusítók, mindezekre sok idő ment el, rengeteg újratervezéssel. Pl. furulyás Bán Gyuri bácsi legyen az aulában, hogy tudjon furulyázni.  Azt előre le kell tisztázni, hogy engedélyezett-e az élelmiszer árusítás (konkurencia a Teaháznak), és szabad-e a mozgó árusítás (jellemzően nem), illetve milyen formában árusíthatnak a gyerekek és milyen életkortól. Egységes kommunikáció kell a szervezők részéről, hogy lehet-e élelmiszert árulni és ha igen, akkor csomagolva vagy sem.

A végleges asztalkiosztást itt találjátok: LINK. Ezt fel lehet használni később a nevek átírásával. Az árusokat egy ideiglenes asztalnál fogadtuk az aulában és a helyükre kísértük őket (gyerekek segítettek). Volt akinek a cipekedésben is kellett segítség. Iskola alaprajz: LINK

A tombola felajánlásokat reggel célszerű begyűjteni, a 10% leadót pedig fél három körül. Meg kell őket kérni, hogy úgy érkezzenek, hogy 10-re minden el legyen rendezve és 15 óra előtt ne kezdjenek el összepakolni.

Felmerült, hogy a tombolahúzás után kár, hogy vége volt a bazárnak, jó lett volna még egy órát ráhúzni. Meg kell határoni, hogy 15 vagy 16 órakor legyen-e vége. 10 és 15 óra között azért aki akart, meg tudott nézni mindent.


TERMEK KIOSZTÁSA

– Osztálytermekben, aulákban, nyelvi és zeneteremben (1. és 2. emelet) – árusok, osztályasztalok

– Kertművelés terem – Kézműveskedés

– Fafaragó terem – pakolásra szeretnénk használni

– Kézimunka terem – az első osztály fog adventi koszorút készíteni

– Első emeleti pihenőszoba a tanári konyha mellett (kis folyosó, balra az első ajtó) – ruhatár és az adománygyűjtés

– Második emeleti pihenőszoba (kis folyosó, balra az első ajtó) – baba-mama szoba

– Tornaterem – Teaház

– Ovi – Meseszoba

– Ebédlő + konyha – palacsinta, hot-dog, étkezési lehetőség (ide ne kerüljön árus)

– Közösségi kert – bográcsok

– Euritmia terem: tombola (csak akkorra szabad megnyitni, ajtót nem szabad levenni)

– 6. osztály terme: szervezők cuccai

A szaktermeket előre el kell kérni a megfelelő szaktanároktól, megígérve, hogy mindent az eredeti állapotba rendezünk vissza. Az adományátvétel és a ruhatár egy helyiségbe rakásával kevesebb ember kell. A Teaházat nem érdemes az emeletre vinni, mert sok macera, jó, ha közel van a mosogatóhoz. Ugyanilyen okból a palacsintázó is jó, ha az ebédlőben van.

Az ovival is le kell egyeztetni, hogy milyen programot engednek be (jellemzően csak báb- és meseelőadás). Az ottani berendezést ők intézik.

Mind a két aulai bejárat nyitva maradt, és jó volt így. Érdemes az összes aulát szellősen hagyni, hogy lehessen közlekedni. Fszt. folyosó végi ajtót mindenképpen nyitva kell hagyni, vészkijáratnak. Folyosóra nem szabad árust tenni.


BERENDEZÉS

A pontos alaprajz/asztalkiosztás birtokában meglepően gyorsan ment, pénteken 16-18 óra között minden a helyére került. Az ajtókat leszedtük és az adott teremben tároltuk (ahol az ajtó állapotával kapcsolatban problémát észlelnek, azt jelezzék a szülői körösnek, karbantartónak!).
Ezen kívül minden terem színes fonállal lett megjelölve, az onnan kikerülő asztalok/székek szintúgy. Így könnyen meg lehetett találni visszarendezéskor a helyüket. A pénteki pakolásnál érdemes némi söpréssel számolni. Az asztalok elhúzogatásakor kerülnek elő érdekes dolgok. Megéri ez az 5 perc osztályonként. A folyosókra ez hatványozottan érvényes.

Természetesen táblázatban is dokumentáltuk, hogy mi honnan hová került. LINK

A folyósókról minden padot elvittünk, a földszinten lévő szekrényeket a fafaragó terembe tettük. Összehajtható sörpadok, asztalok, sátrak a padláson vannak.

A Teaházat az 5. osztály intézi, meg kell tőlük kérdezni, hogy milyen bútorokra van szükségük és azokat be kell tenni, majd ők elrendezik. Érdemes az 5. és a 8. osztállyal hamarabb kooperálni.

Érdemes előre letisztázni az osztály tanítókkal, ki akarja szőnyegen a parkettáját. Most aznap derült ki, hogy két ilyen lenne. Abból az egyik elengedte a dolgot, a másiknál megoldotta gyorsan az osztály.

Érdemes letisztázni az osztályokkal, ki akar, és ki nem akar osztályasztalt. Eléggé a vége felé merült fel az, hogy valaki esetleg nem készül. Végig természetesnek vettük, hogy mindenki akar asztalt. Minden pakolási, díszítési, berendezési feladattal végezni kell pénteken, mert ezekre már nincs idő szombaton.


VISSZAPAKOLÁS

Ez is lement kb. két óra alatt, sokat segített az ellenőrzésben, hogy berendezéskor azt is külön felírtuk, hogy melyik teremben hány asztal és szék volt eredetileg. Az euritmia teremmel kezdtünk a tombola után (14:45), mire azzal végeztünk, az árusok már kezdtek összepakolni.
Segítve a takarítást, érdemes ilyenkor egyből felrakni a székeket. Legyen felelőse a lámpák lekapcsolásának és az épület bezárásának!


DEKORÁCIÓ

Egy részét már előző hétvégén megcsinálták a dekoratőrök az iskolaszépítő csapat segítségével. A maradék díszeket pénteken tették fel, erre lehetett jelentkezni a vállalós fájlban. Szombaton, amikor az árusok érkeznek nagyon nehéz lett volna megoldani a befejezést. A második emeleti raktárt érdemes átnézni használható dekoráció után! „Adventi bazár” feliratú dobozban vannak kincsek.

A termeket végül nem díszítettük, csak a folyósokat és aulákat. Ettől függetlenül lehet a tanári karral beszélni, hogy minden osztály beszélje meg az osztálytanítójával és díszítse a termét, ha az osztálytanító szeretné. Teaházat szervező osztállyal is érdemes egyeztetni, ha esetleg valami egységes dekort szeretnének.

Azt is érdemes megbeszélni, hogy az osztálytermekben a polcokat letakarják-e, vagy látszódjon minden.  Sokkal szebb tud lenni, ha látszanak a színes fonalak, a bögrék, a füzetek, a gyerekek festményei a falakon, a színes selymek, a lírák a csodaszép tokokban, hogy látszik, mennyire más a hétköznapokban is egy Waldorf iskola, főleg, ha ugye azért is van a bazár, hogy idecsábítsunk új családokat.


TOMBOLA

Vettünk 1000db szelvényt (nyomtatványbolt), kb. 600 db fogyott, a maradék felkerült a raktárba, jövőre elég 3-400 darabbal pótolni. 250Ft volt egy darab, így sokan vettek 2/4 darabokat 500/1000Ft-ért. Az eladott tombolák másodszelvényét érdemes csak a végén kitépkedni a tömbökből, viszont kell rá időt hagyni eleget. Kell egy erős hangú kikiáltó a húzáshoz, plusz egy segítő. Az árusoktól reggel be kell gyűjteni a felajánlásokat, ezt listán érdemes vezetni. A testvérintézményektől nem kértünk, de volt aki magától adott.

Árusítás 3 helyen történt: dedikált asztal az első emeleti aulában, mozgóárus, illetve ruhatár. Mindhárom helyre kell váltópénz és kassza. A bevételből lehet fizeni a rendezéshez szükséges költségeket (dekor, tombolajegy, stb.) és a maradékot leadni a sulinak az árusok 10%-ával együtt, előre egyeztetett időpontban, készpénzben a gazdasági irodába (Mátyus Edina).


BOGRÁCS

A giminek jellemzően a Szávai család szokta készíteni, a bevétel is a gimié. A sulinak Fogarassy Marcsi készítette eddig a vega bográcsot. A vega bogrács bevételét a végén el kell kérni, hogy leadhassuk azt is a tombola bevétellel együtt. Kell tűzifa mindkettőhöz, kb. 3 műanyag húsosládányit kértek összesen. A suliban van üst (előre meg kell keresni és a mosogatásáról gondoskodni kell), a gimisek hoznak mindent maguknak.

A borgácsok dél körül készültek el, jellemzően addigra már sokan megéheztek és a teaházban beszendvicseztek. Ez azt jelentette, hogy bográcsból kevesebb fogyott a szokásosnál, és maradt két kondérnyi. Lehet, hogy érdemesebb korábbra időzíteni a bográcsok elkészültét és jól ki kell táblázni (esetleg kihirdetni), hogy kint vannak az udvaron. Amikor végre elkészült, hoztunk az ebédlőbe is két kondérral (vegát) és ott is árultuk – erre kell segítő. Meg kell beszélni, hogy a gulyások árusításakor a maradékról ki szól kinek, és mi lesz a sorsa – ha időben kiderül, hogy van maradék, lehet azt is 100 forintért kiárusítani dobozban. A sütibárba úgyis hoznak dobozt, és befőttesüveggel is lehet készülni.


TEAHÁZ, PALACSINTÁZÓ

A teaházat, és sütibárt az 5. osztály szervezi és ők is rendezik a termet. A tornateremben volt egy kis „színpad” is, de itt csak két énekelőadás volt, másra nem jelentkeztek az osztályok. Lehet csinálni a büfé résztől elkülönítve egy besötétített, csendes teaházat is, mert a büfében elég nagy a hangzavar. Figyelni kell rá, hogy a gyerekek ne kaphassanak (tejes)kávét (előfordult).
Mentes sütik is legyenek a vállalási táblázatban. Ezen felül az 5. osztály készült még kencés szendvicsekkel is. A bevétel az övék.

A Palacsintázót és Hot-dogozót a 8. osztály szervezi. A palacsinta és hot dog elfogyott egy órára, pótolni kellett az alapanyagot. 2022-es szervezői táblázat alapján készültünk kb. 300 db palacsintával, amit a szülők sütöttek előzőleg, plusz úgy készültünk, hogy helyben, frissen is készül még kb. 100 db. Sajnos, amíg volt kész palacsinta, nem kezdték el sütni a gyerekek a frisset, így elég sokat kellett várakozni a vásárlóknak.

100-110 db hot-doggal készültünk, ami kevésnek bizonyult. Fontos, hogy legalább 1 szülő mindig legyen a gyerekekkel, mert könnyen eluralkodik a káosz.


KÉZMŰVES SZOBA

Max. 4-féle tevékenység elég, kellenek mintadarabok. Sok segítő kell a gyerekek mellé. Az alapanyagok költségét a tombolából befolyt pénzből lehet kifizetni. Ha a kertművelés teremben van a kézműveskedés, kell extra lámpa.

Az utolsó pillanatban akadt lelkes csapat a gyertyaöntés megszervezésére, korábban vásárolt méhviaszból, amit néhány gimis koordinált. (Szervező: Dávid Anna) A gyertyaöntéshez tavaly és idén is visszagyűjtjük az Adventi Kert után nem hazavitt almákból a gyertyacsonkokat, ezek az Adventi Kert feliratú dobozban vannak egy nejlonzacskóban. Ebből lehet gyertyaöntést szervezni a továbbiakban is.


RUHATÁR

Az első két órára két ember kell, mert nagy a roham, idén az adományokat is ők vették át, és még tombolát is árultak. Biléták, fogasok, állványok vannak a raktárban, illetve az ovitól is kértünk néhány állványt. Az elmúlt évek gyakorlatától eltérően az Interspotban nem tudtak kölcsönadni állványokat. Ettől még meg lehet kérdezni újra (andrea.fodor@intersport.hu, edit.bakos@intersport.hu). Érdemes lenne a sulinak beruházni 4-5 állványra.

A ruhatárat aránylag kevesen vették igénybe. 13-15 óra között nagyságrendileg 50 biléta volt foglalt. Jobban kell „hirdetni”, mert sokan nem is tudtak róla (pedig ki volt plakátolva).  A ruhatárba már 9 órakor leadtak egy nagy adag ruhát és háromkor még sok ruha volt ott.


PLAKÁT, KOMMUNIKÁCIÓ

A plakát megtervezését egy szülőtárs vállalta, nagyon szép lett (egyébként a kommunikációs csapat már év elején vállalta az iskolai rendezvényekre a plakátkészítést, őket is meg lehet kérni). Fontos, hogy kerüljön rá az iskola címe. A kommunikációs csapat szóvá tette, hogy miért nem a waldorfos Antropos betűtípussal készült (az iskola neve csak ezzel használható, mellette lehet más is). Egy A3-as példány készült laminálva az iskola kapujára, több A4-est pedig testvérintézményekben, illetve egyéb közösségi helyeken raktunk ki. Plakát itt: LINK

A kommunikációs csapat Facebookon is meg tudja hirdetni az eseményt, amit aztán meg lehet osztani.

A folyósókra házilag készítettünk eligazító táblákat, ezek is fent vannak a raktárban. Mi hol található, milyen műsorok mikor kezdődnek stb. Ezt érdemes nagyban, hangsúlyosan kitenni minden aulába, hogy ne maradjon le senki a programokról. Ebben tud a kikiáltó is segíteni.
Minden árusnak volt névre szóló táblája az asztalon, szintén házi készítés.


ADOMÁNYOK

Kell egy vagy két célintézmény, akinek a javára gyűjtünk. Tőlük meg kell kérdeni, hogy pontosan mire vágynak, milyen csomagolásban, és azt ki kell kommunikálni. Kinyomtatott lista kell a vállalásokról a nyomonkövetéshez, hogy azokat is meg lehessen a bazár után keresni, akik még nem hozták be az ígért adományt. Meg kell szervezni az adományok eljuttatását is.

A cipősdoboz gyűjtéshez érdemes +1 tartalék dobozt is hozzárendelni, ha rögtön a gyűjtés napján szállítják el. Most mi állítottunk össze helyben rögtönözve egyet, mert valaki otthon felejtette.


EGYEBEK

A gongot el kell kérni a tanáriból és kell egy öblös hangú kikiáltó/hírverő, aki néha körbemegy és jelzi, hogy ha program kezdődik valahol, vagy pl. elkészült a bogrács.

Takarítót és mosogatót behívtunk erre a napra, így ezzel nem kellett foglalkozni. Mindig tiszták voltak a WC-k és a mosogatógép sem dugult el! 😊 Iskolai rendezvény lévén kötelező a vécéket óránként takarítani. Ezt a titkárság (Fogarassy Marcsi) beszélte meg az iskolai takarítóval, és iskolai rendezvény lévén rendesen ki is fizették neki. Tisztázni kell időben, hogy az iskolai takarító mikor jön takarítani, és milyen segítséget igényel, mert teljes nagytakarítást az egész iskolában nem tud csinálni.

A meseszobában az ovi tartott egy bábelőadást, utána 3 mese került felolvasásra (csekkolni kell velük, hogy milyen mesét engedélyeznek!). A baba-mama szobát nem engedték itt kialakítani. ☹
Mese kezdés után be már nem engedtünk senkit, inkább a kimászkálás volt a zavaró

A baba-mama szobát tényleg használták, ott volt a használt pelenka. Oda érdemes két asztalt összetolva betenni pelenkázónak, rá egy nagy puha pokróc + rá valami puha pelenka. Plusz elkérni egyik osztályból egy fotelt. Kell ide szemetes, az ajtóra egy foglalt/szabad tábla plusz figyelmesség. Ha megoldható, érdemes a földszintre tenni.

Iskolaasztal portékáit reggel átvenni, délután visszaadni és elszámolni a bevétellel (a sulié az egész). Ide is kell váltópénz (minden könyv ára 1000 vagy 500 forintra végződik) és kassza. Sajnos ez az asztal nem nagyon pörög, érdemes lenne hozzácsapni egy osztályasztalhoz.

Az osztályasztalokat minden osztály maga intézi (nem mindenkit tudtunk a saját termében elhelyezni).

Ha van névtábla a szervezőkön (raktárban vannak, SZERVEZŐ felirattal), bárki tud hozzájuk fordulni segítségért.

Kérdés esetén szívesen segítünk:

andrasbokor@gmail.com & pakozdipetrus@gmail.com. 😊

<vissza>

Bazári file-ok gyűjteménye

Nagy Bazári Vállalási Táblázat

Adventi bazár 2023 CSWI üres 
 

Árusítási felhívás társintézményeknek

Adventi Bazár árusítási felhívás társintézményeknek

Berendezés, Visszapakolás, Bútor mozgatás

butor_mozgas

Vége

**************************************************************

**************************************************************

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.